FAQ

0. Je třeba mít test nebo certifikát o očkování?

Ano. Podle nařízení vlady je třeba mít buď certifikát o očkování, nebo platný negativní test na C-19, který bude vyžadován u registrace. V rámci předstartovní přípravy bude potřeba i ochrana dýchacích cest.

1. Jakým způsobem a do kdy mám zaplatit startovné?

Startovné je třeba zaplatit převodem anebo vkladem na účet ZIP.

Číslo účtu a variabilní symbol pro platbu se dozvíte z emailu, který Vám bude doručen po zaregistrování týmu.

Startovné musí být připsáno na náš účet do 14-ti dnů od data registrace, jinak bude registrace zrušena.

2. Provedli jsme platbu startovného na účet za náš tým, ale na webu 5BV je stále uvedeno, že zaplaceno nemáme.

V sekci "Registrované týmy" se potvrzení platby mění několikrát za týden, kdy provádíme automatické párování plateb (případně ruční párování, pokud je uveden špatný variabilní symbol). A proto je tedy třeba pár dní posečkat na ověření platby z naší strany, podle kterého se potom změna v údaji o platbě na webu přepíše z NE na ANO.

3. Kdy se dozvíme trasu závodu?

Trasa závodu je až do startu tajná. První bod trasy je zveřejněn v momentu startu, po dosažení tohoto bodu je závodníkům oznámen další bod, atd.

4. Zajímalo by mě, jestli se mohou používat teleskopické hole. V pravidlech to zakázáno není, ale pro jistotu bych to chtěl vědět.

Teleskopické hole zakázané nejsou a můžete si je tedy sebou vzít a při závodě je volně používat.

5. Mapu Beskyd máme mít svoji, anebo ji můžeme získat na základně?

Mapu Beskyd v měřítku 1:50 000 musíte mít svoji, je k sehnání v každém knihkupectví a bez ní se neobejdete.

6. Dá se zaplatit startovné za tým až při příchodu na základnu před startem?

Ne, jelikož v minulých letech se některé týmy přihlásili a poté nezaplatili startovné, ani nedali vědět že na závod nedorazí a zbytečně tak zabírali místa jiným týmům, které se kvůli nim nemohli zúčastnit.

Startovné musí být připsáno na náš účet do 14-ti dnů od data registrace.

7. Je třeba si brát do samotného závodu spacák?

Spacák pouze jako nouzovku pro případ, že budete mít problémy a to především z toho důvodu, že na území CHKO je zakázáno bivakování. Trasu však lze přejít i nonstop způsobem "start-cíl". Pokud budete po ukončení závodu spát na základně, spacák si určitě vezměte a také si nezapomeňte přibalit karimatku.

8. Kde všude se dá během závodu přespat?

V případě nouze a za špatného počasí můžete třeba přespávat i v chatách na horách. Pravidla to umožňují. Na nocleh v chatě ale radši nespoléhejte, během závodu vám to totiž nemusí vyjít. V oblasti CHKO je bivakování venku zakázáno.

9. Splňují podmínku pevné turistické obuvi i nízké trekové boty, nebo se musí jednat o boty kotníkové (pohorky)?

Nižší trekové boty úplně postačí, nevhodnou obuví jsou plátěné vietnamky, sandály a podobné boty.

10. Tam kde je start bude i základna na přespání během celého závodu?

Základna slouží pro vyspání těm, kteří došli do cíle, nebo závod předčasně ukončili. Trasa závodu je vždy vymyšlena tak, aby bylo možné, v jedné její části, se na základnu vrátit a odpočinout si.

11. Je možné v daném časovém limitu zvládnout celou trasu závodu?

Trasa každého z předchozích ročníků 5BV byla naplánována tak, že se dala v časové limitu zvládnout. Stejně je to tak i s letošní trasou. Záleží jen na tom, jakým tempem tým půjde a jak často bude odpočívat a spát,či bloudit Po zkušenostech z minulých ročníků víme, že ty nejlepší týmy nebudou spát vůbec.

12. Je povoleno používání GPS navigace během závodu?

Ano. Berte ale v úvahu, že papírová mapa je přece jen přehlednější.

13. Jak postupovat při prodeji (postoupení) registrace? 

Tyto transakce nepodléhají žádným pravidlům 5BV. To znamená, že všechny domluvy a platby jsou výlučně na závodnících.

14. Bude nějaké občerstvení během závodu?

Pořadatelé během závodu občerstvení poskytovat nebudou. Je to extrémní závod. To znamená, že si občerstvení musíte vzít s sebou, anebo si obstarat na trase (turistické chaty, obchody). Občerstvení poskytujeme pouze na základně ve formě čaje, kávy, polévek v sáčku, různých oplatek, eventuálně guláše.

15. Jak je to s nástupním bodem?

V některých případech jsme nuceni do trasy zařadit tzv. nástupní bod. Jedná se o místo, které není započítáno do klasifikovaných vrcholů. Jeho úkolem je navést závodníky na turistické stezky, které jsou mimo asfaltové a frekventované komunikace.

16. Mohu si vzít na závod svého psa?

Toto důrazně nedoporučujeme. Pes není na takovou zátěž stavěný, může si rozedřít polštářky na tlapách (někdy se musí jít mnoho km po asfaltu). Může se stát, že vám po několika desítkách km „lehne“ vyčerpáním, můžete mu tímto přivodit i smrt. Musíte myslet i na vodu, kterou pro psa ponesete. Pes by se bez vodítka v lese a v CHKO neměl pohybovat. A na vodítku by vás neměl tahat – to je cílem jiných závodů, např. canicrossu (délka vytrvalostní trasy takového závodu pro psa a jeho pána je max. 50 km). Absolvováním celého závodu 5BV můžete ujít min. 90 až 130 km.